Przeprawa przez Berezynę

Ostatnia aktualizacja: 2 sie 2010
Przeprawa przez Berezynę
Przeprawa przez Berezynę

Malował: Piotr Gess

Opis: „Wielka” armia Napoleona była ostatecznie rozgromiona na rzece Berezynie. Bitwa rozpoczęła się 28 listopada trwała 5 dni. Na obrazie pokazany jest 3 dzień przeprawy francuzów. Część armii już dotarła do prawego brzegu, jednak tysiące rannych i chorych pozostało na lewym brzegu. Pod ciężarem taborów jedna z przepraw zarwała się, drugą zapalono na rozkaz Napoleona. Strach zagościł na twarzach Francuzów ginących wśród powozów napełnionych zagrabionymi w Rosji dobrami. Napoleon stracił podczas starcia na Berezynie około 50 tysięcy zabitych rannych i wziętych do niewoli. Po przekroczeniu Berezyny Napoleon porzucił armię i udał się do Paryża.


Nękanie przez kozaków

Ostatnia aktualizacja: 2 sie 2010
Nękanie wycofujących się francuzów przez kozaków
Nękanie wycofujących się francuzów przez kozaków

Malował: August Osipowicz Dezarno

Opis: Na obrazie pokazane jest starcie kozaków z wycofującymi się francuzami. Razem z kozakami atakują baszkirzy, kałmucy i Tatarzy. Na pierwszym planie leży na śniegu francuski oficer. Jest to autor obrazu kapitan Dezarno – uczestnik ataku na Rosję. On pokazał moment w którym dostał się do niewoli, po którym pozostał w Rosji. W swoich obrazach Dezarno pokazywał starcia „wielkiej” armii w których ona nigdy nie zwyciężła. Ten obraz namalowany w 1827 przyniósł mu tytuł akademika Petersburskiej Akademii Nauk. Później Dezarno nadal zajmował się batalistyką a jego twórczość zdobyła duże uznanie u ruskich widzów.


Wycofywanie się Napoleona z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 2 sie 2010
Wycofywanie się Napoleona z Rosji
Wycofywanie się Napoleona z Rosji

Malował: Jerzy Kossak

Opis: Ot jest – żałosny finał ataku na Rosję. Bezprzykładnie wierna idzie „stara” gwardia. Na pierwszym planie Napoleon, za nim marszałek Bert i generał Kolenkur. Na ciemnym niebie obłoki przyjęły formę sfinksa. Przypomina on Napoleonowi jego egipską eskapadę podczas której trzynaście lat wcześniej poznał gorycz porażki. Teraz wszystko powtórzyło się. Tylko sceneria jest inna, Władca Francji wycofuje się zaśnieżonymi drogami Rosji. Wielka armia Napoleona jest pobita. Już pod koniec października 1812 roku Kutuzow pisał do córki „Mógłbym szczycić się tym, że jestem pierwszym generałem przed którym wyniosły Napoleon biegnie”